Voditelj odjela za radiološku dijagnostiku:
Dr.sc. Damir Plečko, dr.med., spec. radiolog
E-mail: damir.plecko@sbkt.hr
Glavni ing. med. radiologije:
Ivica Brlić, ing.med. radiologije
Važne izravne telefonske linije:
- Voditelj odjela za radiološku dijagnostiku: (+385 49) 383-222
- Snimaona 1 radiološke dijagnostike: (+385 49) 383-230
- Snimaona 2 radiološke dijagnostike: (+385 49) 383-230
- Radiološka dijagnostika-narudžbe: (+385 49) 383-231 od 12 do13h, E-mail: rtg.naruci@sbkt.hr
- CT-dijagnostika: (+385 49) 383-201 od 12 do 13h, E-mail: ct-dijagnostika@sbkt.hr
- Ultrazvučna dijagnostika: (+385 49) 383-202
- Ultrazvučna dijagnostika-narudžbe: (+385 49) 383-231 od 12 do 13h, E-mail: rtg.naruci@sbkt.hr
- Denzitometrija-narudžbe: (+385 49) 383-231 od 12 do 13h, E-mail: rtg.naruci@sbkt.hr
- RTG administracija: (+385 49) 383-231
Klasična i kontrastna radiološka dijagnostika
Radiologija je specijalnost medicine koja koristi rendgenske zrake za dijagnosticiranje i liječenje bolesti. U klasičnoj radiologiji u dijagnosticiranju bolesti koristi se slikovna tehnologija gdje rendgenske zrake nakon što prođu kroz tkiva organa pacijenta stvaraju zapis na rendgenskim filmovima koje liječnici radiolozi analiziraju i zapisuju u svoj nalaz. Digitalnom radiologijom, gdje se također koriste rendgenske zrake računalnom (digitalnom) slikovnom tehnologijom stvara se digitalni zapis slike i pohranjuje u računalne privremene baze podataka, a zatim u trajniju pohranu na tzv. servere podataka, gdje se po potrebi mogu ponovno aktivirati i otvoriti za ponovnu analizu..
Radiološka dijagnostika kao odjel pri Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice raspolaže s dva potpuno digitalna rtg uređaja. Samsung DX i Ysio Max Siemens koji osim plivajuće ploče za pozicioniranje pacijenata koja pružaju veliku komociju i funkcionalnost pri izvođenju rendgenskih postupaka, imaju i montiran plafostat s teleskopskim držačima za rendgensku cijev koji omogućavaju snimanje pacijenata u svim smjerovima. Također imaju i dva flat mobilna detektora povezanih wi-fi tehnologijom koji su naročito dodatno pogodni za snimanje nepokretnih pacijenata u kolicima ili na pokretnom bolesničkom krevetu.
U radiološkoj dijagnostici rade liječnici radiolozi:
Dr.sc. Damir Plečko, dr.med., specijalist radiolog
Romeo Šalković, dr.med., specijalist neuroradiolog
Ksenija Gospočić, dr.med., specijalist radiolog, uža spec. iz ultrazvuka
Jelena Jakopač, dr.med., specijalist. radiolog
Inženjeri medicinske radiologije:
Ivica Brlić, ing.med. radiologije
Željko Benković, ing.med. radiologije
Neven Iveković, ing.med. radiologije
Daniela Kos, ing.med. radiologije
Marko Vdović, ing.med. radiologije
Hrvoje Plečko, ing.med. radiologije
Od ostalih djelatnika radiološke dijegnostike tu su i dvije djelatnice u administraciji: Vedrana Celjak i Gordana Koprivnjak. U UZV dijagnostici kao asistentica radi MIljenka Petrović.
Radiološki postupci koji se provode u našoj radiološkoj dijagnostici su sve vrste standardnih i specijalnih snimanja kostiju i zglobova, snimanje prsnih organa, fluoroskopija (dijaskopija) i snimanje unutarnjih organa thoraksa i abdomena uz pomoć oralnih i intravenoznih kontrastnih sredstava.
Mamografija
Mamografska snimanja provode se svakodnevno prema narudžbama pacijenata i prema programu “MAMMA” Ministarstva zdravstva. Postupci se provode na modernom i kvalitetnom Siemens Mammomat inspiration digitalnom rendgenskom uređaju. Uređaj je konstruiran za provođenje postupaka snimanja digitalnim sustavom s visokom rezolucijom koja je neophodna za kvalitetnu analizu stanja snimane dojke.
CT dijagnostika
CT je kompjuterska rekonstrukcija tomografirane ravnine tijela. Princip rada temelji se na slabljenju i atenuaciji rendgenskih zraka prolaskom kroz snimani dio tijela, pri čemu dolazi zbog apsorpcije i rasapa rendgenskih zraka. Nakon prolaska kroz tkiva različitih organa, oslabljeno zračenje pada na detektore koji ga pretvaraju u električne signale proporcionalne atenuaciji snimanog objekta. Iz niza takvih projekcija nastalih za vrijeme rotacije RTG cijevi i detektora, složenim matematičkim algoritmima uz pomoć računala rekonstruira se slika objekta i prikazuje u obliku slikovnog zapisa na zaslonu računala CT uređaja.
CT dijagnostika raspolaže sa SIEMENS DEFINITION AS+ CT uređajem koji ima 128 slojeva detektora, što znači da se jednom rotacijom u odnosu na ranije jednoslojne uređaje sada istovremeno dobiva 128 slojeva. To nam omogućava da pacijent primi daleko manje zračenja prilikom CT postupka, a dobivena informacija u obliku slikovnog zapisa je brža, kvalitetnija i omogućuje kasnije 3D i “inspace” rekonstrukcije u različitim ravninama tijela. Takve rekonstrukcije omogućavaju neusporedivo kvalitetniju analizu i zaključke nakon izvršenog snimanja.
Medicinske indikacije za izvođenje CT postupaka su sve vrste nativnih i kontrastnih CT pretraga svih organa tijela, a naročito vaskularni programi poput arteriografija, flebografija i pulmonalne angiografije.
Ultrazvuk
Ultrazvuk je zvuk čija je frekvencija iznad gornje granice čujnosti za normalno ljudsko uho, a iznosi 20 kHz (20000 herca). U medicini to je postupak pri kojem se kroz ljudsko tijelo odašilje utrazvučni val koji se zatim odbija od prepreke te se prema vremenu potrebnom da se val vrati, računalnim algoritmima određuje udaljenost i oblik snimanog organa tijela, odnosno, dobije se slikovni zapis na zaslonu ultrazvučnog uređaja.
Ultrazvučna dijagnostika pri odjelu radiološke dijagnostike Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice raspolaže s novim Siemens Acuson X500 ultrazvučnim uređajem.
Indikacije za ultrazvučne postupke su bolesti unutarnjih organa abdomena, dojki, štitnjače, vrata i kompletnog lokomotornog sustava. Pretrage se izvode prema listi čekanja, a ovisno i o stanju pacijenta i hitnošću potrebe za provođenje postupka.
Denzitometrija
Pri odjelu rendgen dijagnostike provodi se koštana dual fotonska denzitometrija za određivanje koštano mineralne gustoće.